Styl skandynawski

Styl skandynawski 1
living.cz

Mówiąc dizajn skandynawski, wielu z nas przychodzi na myśl: IKEA. I tu mamy mieszane opinie. Trzeba przyznać jednak, że ta sieć bardzo dobrze pokazuje nam założenia stylu skandynawskiego. Są to: prostota i minimalizm, funkcjonalność, a także dostępność dla wszystkich (czyli odpowiednia cena).
Muszę przyznać, że styl skandynawski jest jednym z moich ulubionych. Miesza nowoczesność z elementami już zastanymi. Czyli jest odzwierciedleniem tego co widzimy wokół siebie na co dzień. Poza tym w tym stylu możemy wyróżnić kilka istotnych elementów.

KOLORY I ŚWIATŁO
W Skandynawii mamy deficyt światła i wnętrza są tak tworzone aby zachować go jak najwięcej.
Po pierwsze wykorzystujemy maksymalnie światło dzienne. Jasne, głównie białe ściany i odsłonięte okna będą nam w znacznym stopniu rozjaśniały a przy tym powiększały pomieszczenia. Meble, sprzęty, dekoracje i ozdoby także stosujemy w jasnej kolorystyce jedynie przełamując ciemniejszymi lub wyrazistymi kolorami. Wzorzyste dywany, narzuty lub poduchy będą tu odpowiednie, należy pamiętać jednak o zachowaniu umiaru.
Po drugie należy zastosować jak najwięcej światła sztucznego. Nie stosujemy jednego źródła światła. Obok światła górnego, które może być również podzielone na strefy, stosujemy kinkiety, lampy stołowe i stojące na podłodze. Wszystko po to aby doświetlić maksymalnie miejsca do pracy i odpoczynku.

Styl skandynawski 2
lifeasamoodboard.blogspot.com

DREWNO A INNE MATERIAŁY
W północnej architekturze jako materiał konstrukcyjny i wykończeniowy zawsze królowało drewno. Możemy je spotkać w większości wnętrz, czasami surowe lub wybarwione na ciemniejszy kolor, czasami malowane na biało czy szaro. W klasycznych wnętrzach skandynawskich drewno stosowano na podłogach, ścianach (np. lamperia), wykonywano z niego meble, blaty kuchenne, często widoczne było jako elementy konstrukcji (słupy, belki sufitowe). W nowoczesnych projektach stosuje się go trochę mniej ale pojawia się w prawie wszystkich wnętrzach. Nie znaczy to, że projektując wnętrze nie możemy zastosować innych materiałów. Wnętrze skandynawskie możemy stworzyć także na podłodze z kamienia lub terakoty, należy pamiętać wtedy o ociepleniu klimatu innymi elementami, np. grubym dywanem. Mimo iż w Skandynawii nowoczesność bardzo odważnie wchodzi do wnętrz, a co za tym idzie, wykorzystuje się tam materiały syntetyczne, to są one tam tylko uzupełnieniem. Podstawą zawsze będą materiały naturalne.

Styl skandynawski 3
absorbant.rssing.com

ROŚLINY
Bardzo często spotykane we wnętrzach. Podkreślają ciepły, domowy klimat pomieszczeń. Pojedyncze rośliny wyeksponowane na białym tle mogą służyć za podstawową dekorację w pomieszczeniu. Tutaj także musimy pamiętać jednak o umiarze.

Styl skandynawski 4
nordicbliss.co.uk

KLASYKA I NOWOCZESNOŚĆ
W Skandynawii nie stroni się od nowoczesności, dlatego do wnętrz, często już wiekowych, wprowadza się elementy nowoczesnego wyposażenia. Także odwrotnie, przy budowaniu nowych mieszkań, stosuje się meble i wyposażenie klasyczne. To połączenie jest charakterystyczne dla stylu skandynawskiego, tworzy domowy klimat przytulnego wnętrza bez odwracania się od nowoczesnych rozwiązań.

Styl skandynawski 5
resourcedir.directory

Styl skandynawski jest bardzo dobrze odbierany przez domowników. Jasne wnętrza pozytywnie wpływają na samopoczucie. Tworząc takie wnętrza musimy tylko pamiętać o zasadach wymienionych na początku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *