kuchnia otwarta / kuchnia zamknięta

Kupując czy remontując mieszkanie, lub budując dom, stawiasz sobie pytanie: w jaki sposób połączyć kuchnie z jadalnią czy salonem? W nowoczesnych projektach wnętrz często łączy się te trzy funkcję w jedno pomieszczenie. Są jednak gospodynie, które nie lubią jak im się zagląda do „gara” :) Czy rzeczywiście projektując wnętrze swojego domu powinniście postawić na otwartą kuchnię? W tym wpisie, opierając się na moich doświadczeniach, postaram się rozjaśnić zalety i wady obu rozwiązań.
Po pierwsze, powiększamy w ten sposób przestrzeń waszego mieszkania. Ostatnio w budownictwie można zaobserwować tendencję do zmniejszania metrażu. Powodem oczywiście są koszty. W mniejszych mieszkaniach możemy uzyskać efekt większej przestrzeni przez usuwanie zbędnych ścianek działowych. Poza tym łącząc dwa pomieszczenia zyskujemy dodatkowe miejsce do zagospodarowania. Między dwoma pomieszczeniami można ustawić dodatkowe wyposażenie, np. stół jadalniany.
Po drugie wprowadzamy więcej oświetlenia. Kuchnie nie rzadko pozbawione są okien i połączenie ich z salonem doświetla nam miejsce pracy. W blokach z wielkiej płyty projektowano „ciemne” kuchnie, które nie grzeszyły metrażem, w takich przypadkach zawsze, przynajmniej częściowo, zalecam połączenie kuchni i pokoju. Nawet gdy oba pomieszczenia mają okna połączenie ich sumuje nam oświetlenie przez co uzyskujemy przyjemniejszą przestrzeń.
Na nasze zachowania w kuchni wpływa także styl życia. Coraz częściej praca zmusza nas do spożywania posiłków poza domem. W domu gotujemy rzadko lub przyrządzamy szybkie potrawy. Otwarta kuchnia daje nam bezpośredni dostęp do gotowania gdy nie mamy wiele czasu, a w przerwach można wrócić do swoich zajęć lub odpoczynku.  Zawsze też mamy w zasięgu jakieś przekąski i napoje.
Gotowanie w otwartej kuchni daje nam także możliwość kontaktu z domownikami. Zawsze możemy mieć na oku bawiące się dzieci. Nie musimy innym i sobie przerywać oglądania telewizji. W czasie imprez nie znikamy aby podgrzać jakieś potrawy i możemy liczyć na pomoc naszych gości.
Kuchnia otwarta na salon to prawie jedyna możliwość aby zaprojektować w niej wyspę. Jest to bardzo praktyczny element w kuchni. Dostępny z każdej strony znacząco zwiększa nam przestrzeń roboczą blatu. Poza tym wyspę można połączyć ze stołem lub barkiem, zawierając w niej funkcję kuchni i jadalni.
Żeby nie było tak różowo ta taka kuchnia zmusza nas do utrzymywania w niej względnej czystości. Nie można pozwolić sobie na zbytnie nagromadzenie brudnych naczyń. Tutaj z pomocą przychodzi nam na pewno zmywarka. Brudne naczynia można bezpośrednio do niej schować. Miałem klientów, którzy używali dwóch zmywarek na zmianę. Jednej do wstawiania brudnych naczyń, a drugiej do wyciągania czystych, umytych wcześniej. Może nie proponuję takiego rozwiązania każdemu ale widać na tym przykładzie, że kuchnia otwarta wymaga od nas trochę innych zachowań niż być może przywykliśmy.
Niedogodnością mogą okazać się też wydobywające się zapachy i opary. Tutaj także pomoże nam nowoczesny sprzęt AGD, tzn. okap. Nie wystarczy by posiadał odpowiednią wydajność ale aby prawidłowo pracował powinien być podłączony do osobnego kanału wentylacji o dopasowanej przepustowości.
Jako ostatnią cechę wymienię aspekt wizualny. Kuchnia połączona z salonem i/lub jadalnią musi być spójna w swojej aranżacji z resztą przestrzeni. Natomiast kuchnię zamkniętą można bardziej zróżnicować w stosunku do innych pomieszczeń. Myślicie pewnie, że tym problemem głównie zajmuje się projektant wnętrz. Otóż nie. Przynajmniej nie w mojej definicji. Projektant wnętrz powinien brać pod uwagę wszystkie wymienione powyżej cechy, jak i jeszcze kilka innych (np. ergonomię) i na podstawie zebranych informacji budować formę aranżowanego wnętrza. To tak na marginesie. Pewnie jeszcze napiszę trochę o roli architekta wnętrz innym razem.
Przejdźmy do podsumowania. Powyższe cechy przedstawiłem tak, że można je od razu odczytywać jako zalety lub wady. Jednak zależy to od sposobu waszego życia i indywidualnych upodobań. Na przykład: nie każdemu może odpowiadać stały kontakt z domownikami. Czasami chcemy odpocząć od rodziny przy gotowaniu, lub denerwuje nas program, który ogląda reszta domowników. Dlatego przy projektowaniu wnętrz musicie przeanalizować swój tryb życia, a jeśli zatrudniacie architekta wnętrz, powinien on z wami przeprowadzić szczegółowy wywiad.
Na koniec dodam jeszcze, że ja zawsze staram się otworzyć maksymalnie projektowaną przestrzeń, poza funkcjonalnością zyskujemy lepsze samopoczucie. Pamiętajmy, że człowiek musiał się przystosować do życia w zamkniętych pomieszczeniach i każde poszerzenie naszej przestrzeni oraz wprowadzenie do niej więcej naturalnego oświetlenia pozytywnie wpływa na naszą podświadomość.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *