Kuchnia w stylu angielskim

kuchnia w stylu angielskim 1
farmersdoors.com

Cieszę się, że szukając informacji o kuchni w stylu angielskim trafiłaś/eś na mój blog. Przy projektowaniu różnego typu wnętrz w stylistyce retro, moi klienci często mają problem z odróżnieniem poszczególnych fasonów. Postaram się tu przedstawić najważniejsze cechy kuchni w stylu angielskim, odróżniające ją od innych, zbliżonych stylów (np. styl prowansalski, styl rustykalny). Od razu zaznaczę, że poszczególne style mają charakterystyczne cechy, ale też wiele wspólnych elementów. Stąd może wynikają problemy w ich rozróżnieniu dla osób nie zajmujących się profesjonalnie projektowaniem wnętrz.

Mówiąc o kuchni angielskiej, nie można pominąć ogólnego nurtu wnętrz angielskich. Są one bogato zdobione, jasne, pełne kwiatów i roślin, jak i wzorów je zawierających. Klasyczne wnętrza angielskie zawierają także wiele elementów zapożyczonych z niegdysiejszych angielskich kolonii (stąd też nazwa styl kolonialny). Często można w nich znaleźć meble i ozdoby hinduskie, chińskie, australijskie czy afrykańskie.

kuchnia w stylu angielskim 1
icitcsglobal.org

Angielskiej kuchni, główną formę nadają bardzo efektowne, rzeźbione zabudowy meblowe. Przeważnie w jasnych kolorach naturalnego drewna lub malowane jasnymi farbami. Beżowe, kremowe, ecru, białe czy jasnoszare używane są najczęściej. Rzadziej zieleń (jasna i ciemna w różnych odcieniach), czerwień, szarość, błękit lub granat oraz ciemne drewno. Można spotkać też interesujące łączenia dwóch kolorów, przeważnie jednego z pierwszej i z drugiej grupy. Meble wytwarzane na styl angielski bywają także patynowane, tzn. postarzane przez zaciemnianie szczelin w rzeźbieniach i frezowaniach. Nie stosuje się tu jednak przecierania, wydobywającego drewno spod farby. Takie zabiegi są bardziej charakterystyczne dla stylu prowansalskiego niż dla eleganckich Anglików. Dla wykończenia mebli stosuje się przeważnie porcelanowe lub mosiężne uchwyty.

kuchnia w stylu angielskim 1
sumitroy.co

Bardzo efektownie wyglądają zabudowy miejsca do gotowania. Kiedyś zawierały piece, teraz są to płyty grzewcze lub całe kuchenki. Okap umieszczamy wtedy w zabudowie. Po bokach można zastosować kolumny czy rzeźby. Całość można uzupełnić płytkami ściennymi z ciekawym motywem lub dekorem, tworząc wnękę wydzieloną od reszty kuchni. Takie rozwiązanie możliwe jest jednak tylko w większych kuchniach, gdzie nie zabierze nam blatu roboczego.

kuchnia w stylu angielskim 1
shelleysjourney.wordpress.com

W kuchni angielskiej bardzo ważne są dodatki. Tkaniny czy tapety z motywami kwiatowymi. Eksponowane naczynia i przybory kuchenne – wiszące, stojące na półkach czy widoczne w witrynach. Stylowe żyrandole, lampy i kinkiety. Ważne też aby sprzęt AGD był dopasowany do wystroju kuchni. Z tym raczej nie powinno być problemu, bo coraz więcej producentów oferuje swoje produkty w stylistyce retro. Komponując kuchnię należ pamiętać jednak o umiarze. Mnogość wzorów, rzeźbień i dodatków może doprowadzić do bałaganu stylistycznego, a kuchnię angielską powinna cechować elegancja.

kuchnia w stylu angielskim 1
photokitchendesign.com

Styl angielski w kuchni stosuje się teraz często w wydaniu nowoczesnym. To znaczy zachowujemy rzeźbione, ozdobne meble ale całość wnętrza staramy się utrzymywać w stylu minimalistycznym, podkreślając całość kilkoma stylizowanymi dodatkami. Czasami można spotkać mieszanki ze stylem glamour lub industrialnym.

kuchnia w stylu angielskim 1
pinimg.com

Jeśli dalej nie do końca wiesz jak wyróżnić styl angielski, zajrzyj na moją stronę za jakiś czas, postaram się opisać inne style retro.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *